KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 9801084
*
nr 980 1084
Gouache
Elvi Touden, Kustmotiv med hus, 16x23
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 september 2015
kl 20:36:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/9 17:50:25
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller elvi touden gouache kustmotiv med hus täckfärg vattenfärg
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:39
-
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, r..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:13
*
Gouache
nr 980 1084
Gouache
Elvi Touden, Kustmotiv med hus, 16x23
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 september 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/9 17:50:25 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller elvi touden gouache kustmotiv med hus täckfärg vattenfärg
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:39 -
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, r..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:13